Wymiana informacji między Bankiem Rosji a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych danych dotyczących przypadków i prób przekazania pieniędzy bez zgody klienta – jeśli zostanie przyjęte odpowiednie prawo – będzie prowadzona zgodnie z normami tajemnicy bankowej, Serwis prasowy Banku Centralnego powiedział.
Wcześniej w piątek Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy przewidujący przekazywanie przez Bank Rosji Ministerstwu Spraw Wewnętrznych informacji o sprawach i próbach przekazywania środków bez zgody klienta. Projekt ustawy zobowiązuje Bank Centralny, na podstawie informacji otrzymanych z MSW o działaniach niezgodnych z prawem, do przekazywania resortowi informacji ze swojej bazy danych o sprawach i próbach przelewu środków bez zgody klienta. W takim przypadku forma i tryb przekazywania tych informacji zostaną określone w umowie międzyresortowej.
„Zakłada się, że podłączenie MSW do automatycznego systemu FinCERT pozwoli na szybkie otrzymywanie przez resort m.in. informacji o dokonanych transakcjach, o płatnikach i odbiorcach środków. Dane będą przekazywane zgodnie z tajemnicy bankowej” – czytamy w oświadczeniu.
„Bank Rosji rozpoczął już omawianie mechanizmów interakcji informacyjnej z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Na podstawie wyników planujemy zawarcie umowy dwustronnej, która określi rodzaje informacji, a także procedurę, terminy i format za ich przeniesienie” – głosi wiadomość.
Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od 2013 r. poziom przestępczości w obszarze technologii informatycznych wzrósł ponad 20-krotnie, a w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. – o 73,4%. Według Banku Rosji w 2021 r. liczba transakcji przelewami bez zgody klienta wzrosła o 33,8% do 1,035 mln transakcji, a ich wolumen o 38,8% do 13,582 mld rubli. Jednocześnie 49,4% transferów bez zgody klientów stanowiło „socjotechnikę” w 2021 roku.