Bank Centralny Federacji Rosyjskiej obniżył prognozę inflacji na 2022 r. do 12-15% z 14-17% oczekiwanych w czerwcu, poinformował regulator w komunikacie po kluczowym posiedzeniu zarządu w sprawie stawki.

„Ważnymi czynnikami dla dalszej dynamiki inflacji będą dynamika kursu rubla, efektywność procesów substytucji importu, a także skala i szybkość ożywienia w imporcie wyrobów gotowych, surowców i komponentów” – zauważa Bank Rosji. .

Bank Rosji utrzymał prognozę inflacji na 2023 r. na poziomie 5-7%. Bank Centralny również nadal spodziewa się powrotu inflacji do celu 4% w 2024 roku.

Obecne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych pozostaje niskie, co przyczynia się do dalszego spowolnienia rocznej inflacji, zauważa Bank Rosji. W czerwcu roczna inflacja spadła do 15,9% (po 17,1% w maju) i według szacunków z 15 lipca spadła do 15,5%.

„Spadek ogólnej stopy inflacji wynikał w dużej mierze z kontynuacji korekty cen towarów i usług po ich gwałtownym wzroście w marcu. Sprzyjała temu dynamika kursu rubla i ogólnie powściągliwa dynamika popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie wskaźniki charakteryzujące najbardziej stabilną dynamikę cen, według szacunków Banku Rosji, utrzymują się powyżej 4% w ujęciu rocznym” – uważa regulator.

Do spowolnienia inflacji przyczynia się również dalsze znaczne obniżenie oczekiwań inflacyjnych. Tym samym w lipcu oczekiwania inflacyjne ludności oraz oczekiwania cenowe przedsiębiorstw znacznie się obniżyły i osiągnęły poziomy z wiosny 2021 r., odzwierciedlając w dużej mierze umocnienie rubla i ogólne spowolnienie inflacji.

Oczekiwania w krótkim i średnim okresie
Wzrosło krótkoterminowe ryzyko dezinflacji, ale zagrożenia proinflacyjne pozostają znaczące i nadal przeważają w średnim okresie, zgodnie z komunikatem prasowym Banku Centralnego po wynikach rady dyrektorów na temat kursu.


Ryzyka krótkoterminowe dla scenariusza bazowego są w dużej mierze związane ze zmiennością kursu rubla, odzwierciedlając zmiany w przepływach handlu zagranicznego.

Dezinflacyjny wpływ w krótkim okresie może mieć utrzymująca się wysoka skłonność ludności do oszczędzania w warunkach ogólnej niepewności gospodarczej, przedłużająca się adaptacja do nowej struktury podaży na rynkach konsumenckich, a także oczekiwania na dalsze spadki cen w kontekście umocnienia rubla od początku roku.

Z kolei utrzymywanie się wysokiej premii za ryzyko w oprocentowaniu kredytów oraz zwiększone wymagania banków wobec kredytobiorców mogą hamować ożywienie akcji kredytowej. Dodatkowym czynnikiem dezinflacyjnym mogą być dobre zbiory płodów rolnych w 2022 r. – wskazuje Bank Centralny.

Czynnikiem proinflacyjnym w krótkim okresie może być zbyt szybki spadek skłonności ludności do oszczędzania w obliczu rosnącego zaufania konsumentów i ożywienia kredytów konsumenckich. Przyspieszony wzrost kredytów konsumpcyjnych może być wspierany przez złagodzenie przez banki wymogów wobec kredytobiorców oraz niższe premie za ryzyko w stopach procentowych. Razem czynniki te mogą prowadzić do szybszego wzrostu popytu konsumpcyjnego w porównaniu z możliwościami zwiększenia produkcji. Z kolei zmienność kursu rubla może uniemożliwić zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych.

Dynamika gospodarki i inflacja w dużej mierze zależą od decyzji podejmowanych w zakresie polityki budżetowej. Bank Rosji czerpie wpływy z już podjętych decyzji dotyczących średniookresowej trajektorii wydatków budżetu federalnego i całego systemu budżetowego. W przypadku dalszego wzrostu deficytu budżetowego konieczne może być zacieśnienie polityki pieniężnej, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu w 2024 r. i utrzymać go na poziomie zbliżonym do 4% w przyszłości.

Zestaw zagrożeń wynikających z warunków zewnętrznych może mieć zarówno skutki proinflacyjne, jak i dezinflacyjne. Proinflacyjny wpływ może mieć dalsze zaostrzenie ograniczeń w handlu zagranicznym i finansowych, co doprowadzi do osłabienia rubla i większego niż oczekiwano zmniejszenia potencjału rosyjskiej gospodarki.

Ograniczenia po stronie podażowej mogą w szczególności wzrosnąć ze względu na powolne uzupełnianie zapasów wyrobów gotowych, surowców i komponentów w przypadku utrzymywania się negatywnych tendencji w dynamice importu.

„Z kolei uświadomienie sobie narastającego ryzyka globalnej recesji może jeszcze bardziej osłabić popyt zewnętrzny na rosyjski eksport, a w efekcie doprowadzić do osłabienia rubla. Znacząca nadwyżka w handlu może mieć efekt dezinflacyjny w kontekście bardziej stabilna dynamika eksportu w porównaniu z dynamiką importu” – zauważa Bank Centralny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.